از کجا شروع کردیم؟

در سالهای ۱۳۸۶ و ۱۳۸۷ همزمان با تحصیل در رشته مهندسی مکانیک (گرایش ساخت و تولید) به دلیل تشکیل یک تیم رباتیک هوایی جهت شرکت در مسابقات جهانی ربات های پرنده در کشور مجارستان با این حوزه آشنا شدم.

تحقیقات بسیار خوب و مفیدی به لطف تک تک اعضای آن تیم در آن سالها، در حوزه مولتی روتورها شکل گرفت و بعد از حدود ۲ سال جمع آوری اطلاعات در محیط دانشگاهی و برگزاری جلسات با تیم ها و فعالین حوزه پهپادهای غیر نظامی در آن سالها، سرانجام دانشگاه برای آن تیم رباتیک به جهت مهندسی معکوس و ساخت یک نمونه وطنی، یک کوادکوپتر از برند XairCraft را خریداری نمود.

در آن سالها برند xaircraft در ایران نمایندگی فروش داشت و شاید تنها برند خارجی موجود در ایران بود.

تیم دانشگاهی تشکیل شده به دلیل کنسل شدن حضورش در آن مسابقات جهانی منحل شد و در نهایت همانند دیگر پروژه های معمول دیگر دانشگاهی، کوادکوپتر خریداری شده به انبار تحویل و اعضای تیم نیز هر یک مشغول پاس کردن دروس ترمی خود شدند.

عملا در ماه های آخر دوران کارشناسی، هر یک از اعضای تیم به اتمام دوره کارشناسی مشغول شدند و جز تجربه خوب آشنایی با حوزه پهپادها و به ویژه کلاس مولتی روتور، چیز دیگری عاید اعضای تیم نشد.

در آن زمان من علاوه بر تحصیل، شرکتی را در حوزه برنامه نویسی و طراحی پرتال های اینترنتی داشتم به نام شرکت تارنما و شبکه فناوری اطلاعات استان قزوین (در این حوزه مشتریان خوب و زیادی داشتم و نسبت به کارم و میزان درآمدم رضایت داشتم.)

بعد از فراغت از آن تیم دانشگاهی و تجربه های بسیار مفید و خوب در حوزه مولتی روتورها در دانشگاه به یکی از دوستان و اعضای آن تیم، پیشنهاد دادم که ما می توانیم تحت یک گروه و به صورت خصوصی در حوزه نوظهور پهپادهای غیر نظامی و کلاس مولتی روتور فعالیت خود را شروع کنیم.

گروه صنعتی هوابرد در آن سالها شاید اولین گروه تخصصی تشکیل شده در کلاس طراحی و ساخت مولتی روتور در کشور بود. البته به موازات ما گروه های دیگر نیز در کشور تشکیل شده بود و فعالیت می کرد و حتی گروه ها و شرکت های انگشت شمار دیگری در کلاس سینگل روتورها یا هلی کوپترهای کنترلی و همچنین کلاس مولتی روتور نیز وجود داشت. اما به واقع گروه صنعتی هوابرد در حوزه فعالیت خود اگر نخواهیم بگوییم اولین بلکه از اولین ها بود.

خاطرم هست که در آن زمان کاربری تصویربرداری هوایی با پهپادها بسیار بکر و نوظهور بود و به واقع یک یا دو مجموعه با هلیکوپترهای کنترلی این خدمات را دست و پا شکسته در حد امکانات آن زمان ارائه می دادند.

گروه تصویربرداری فردادید

در آن زمان یکی از گروه ها و مجموعه های انگشت شمار در حوزه مولتی روتور و سینگل روتورها و کاربری تصویربرداری هوایی با پهپادها، گروه تصویربرداری هوایی فرادید بود. در آن تیم فرد کاربلدی به نام مهندس پارسا اسلامی فرد حضور داشت. آقایان شهروز کیایی، همایون صالحی و نفرات دیگر آن تیم که نام شان در خاطرم نیست در آن گروه در آن زمان فعالیت های قابل توجهی را انجام میدادند.

پروژه تصویربرداری هوایی در فیلم حضرت محمد به کارگردانی مجید مجیدی

یکی از پروژه های فاخر این گروه، ارائه خدمات تصویربرداری هوایی و حمل دوربین ۳۵ میلیمتری برای اولین بار در دنیا توسط یک سینگل روتور یا هلی کوپتر کنترلی به نام کاسیک بود که با موفقیت انجام شد و تصاویر هوایی فیلم حضرت محمد ص آقای مجید مجیدی کاری فاخر از این عزیزان بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.